Кръгла маса, посветена на отговорното шофиране без консумация на алкохол, се проведе на 13 септември във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ по инициатива на ректора проф. д-р Даниела Тодорова и със съдействието на. отдел „Пътна полиция“ на ГД „Национална полиция“, Български червен кръст и спиритсБЪЛГАРИЯ.
В дискусията, модерирана от проф. д-р Даниела Тодорова, взеха участие гл. комисар Атанас Илков – директор на ГД „Национална полиция“, Малина Крумова – председател на ДА „Безопасност на движението по пътищата“, Николай Илиев – председател на Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“, Антон Ставрев – директор Дирекция „Автомобилна инспекция“ в ДА „Автомобилна администрация“, комисар Мария Ботева и инспектор Севдалина Атанасова от „Пътна полиция“, Милен Марков – експерт от ДА „Безопасност на движението по пътищата“, проф. д-р Николай Георгиев – зам.-ректор на ВТУ „Тодор Каблешков“ по учебната дейност и преподавател по безопасност и сигурност в транспорта, Алекси Кесьов – експерт по пътна безопасност, д-р Пенчо Пенчев и Петър Цинцарски от Български червен кръст.
Голям интерес у присъстващите предизвика презентацията на д-р Филип Кирилов, асистент в катедра „Транспортна техника“ на тема „Влияние на алкохола върху водачите на МПС“, в която подробно и на база на задълбочен анализ на голям обем статистическа и друга специализирана информация бе представена сериозността на този проблем.
Пътнотранспортните произшествия в резултат на шофиране след консумация на алкохол са един от наболелите проблеми във фокуса на общественото внимание. Статистиката еднозначно сочи, че освен мерки постфактум, е крайно наложително да се приложат и мерки за превенция. Какво и как могат да направят заедно институциите, ангажирани с пътната безопасност, за да не шофират водачите в нетрезво състояние? Как да се създаде у шофьорите самосъзнание за отговорността им към собствения и чуждия живот? Как могат образователните институции да участват ефективно в тези процеси? Това бяха основните теми и въпроси, около които се оформи дискусията и които станаха основата на едно споделено от всички присъстващи становище – че е необходимо тясно и активно партньорство между институциите, за да се предприемат мерки за ограничаване на шофирането след консумация на алкохол в каквото и да е количество. Сред предложените мерки са провеждане на опреснителни курсове по пътна безопасност и по оказване на първа помощ при пътно-транспортни произшествия за водачи, които отдавна са получили свидетелства за управление на МПС, създаване на полигон за аварийни и екстремни ситуации, регулярни събития в страната, тясно взаимодействие между институциите.
Проф. Тодорова закри дискусията с предложение между ведомствата, участващи в кръглата маса, да се създаде работна група от експерти, която да обобщи и да оформи направените предложения, да ги представи на високо институционално ниво и да продължи работата по съвместни дейности,
Събитието е част от кампанията ROADPOL Safety Days на Европейската мрежа на службите на пътна полиция.